Näkemyksemme uuteen lohi- ja meritaimenstrategiaan: suunta oikea

Tässä Virtavesien hoitoyhdistyksen lausunto maa- ja metsätalousministeriön pyynnöstä Suomen lohi- ja meritaimenstrategiasta Itämeren alueella vuoteen 2038.

Kuten luonnosstrategiasta käy hyvin ilmi, tämä strategia muodostaa yhdessä kokonaisuuden kalatiestrategian sekä kalastuslain- ja -asetuksen kanssa. On toivottavaa, että vastaisuudessakin vuoteen 2038 kestävällä kaudella näitä asioita tarkastellaan kokonaisuutena. Lohi- ja meritaimenstrategian tulee siis johtaa muutoksiin myös lainsäädännössä ja muissa tavoitteistoissa.

Yleisesti ottaen Virtavesien hoitoyhdistys pitää käsillä olevaa luonnosstrategiaa lohien ja mereen vaeltavien taimenten kantojen edistämiseksi oikeansuuntaisena ja asiantuntevana. Siinä on myös selvästi tavoiteltu tasapuolisuutta eri näkökohtien välillä.

Strategialuonnos koskee vain Itämeren aluetta, mutta vastaavia periaatteita tulee soveltaa myös Jäämeren kalakantoihin sekä Venäjään kytköksissä oleviin virtoihin.

Lohi- ja meritaimenstrategian luonnos ehdottaa seuraavaa päävisiota: Elinvoimaiset lohi- ja meritaimenkannat lisääntyvät Suomen virtavesissä ja niitä palautetaan vesistöihin siten, että kantojen geneettinen monimuotoisuus säilyy ja vahvistuu muuttuvassa ympäristössä. Itämeren lohi- ja meritaimenkantoja hyödynnetään kestävästi siten, että Suomen merialueille ja jokiin vaeltavat lohi- ja meritaimenmäärät kasvavat. Suomen meri- ja jokialueilla on hyvät edellytykset harjoittaa kestävästi lohen kaupallista kalastusta, vapaa-ajankalastusta ja kalastusmatkailua.

Päävisio on oikeansuuntainen, mutta haluamme tähdentää, että ”elinvoimaisuuden tulee perustua luonnonmukaiseen lisääntymiseen. Tästä syystä esitämme päävision alkuun seuraavaa muutosta: ”Elinvoimaiset, etusijassa luonnonmukaiseen lisääntymiseen perustuvat lohi- ja meritaimenkannat…”

Ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävän kalastuksen osiossa todetaan seuraavaa: ” Hylkeiden metsästystä merialueilla tehostetaan vaelluskalakantojen turvaamiseksi”. Tämänkaltaisesta tekstistä saa kuvan, että hylkeet olisivat pääongelmia Suomen lohikalakantojen romahtamiseen. Tutkimus ei tue tällaista väitettä, vaan hylkeet syövät monenlaista kalaa ja lohikalakantoihin vaikuttavat monet eri tekijät, joiden joukossa on huomattavasti merkittävämpiä asioita (patoamiset, perkaukset jne).

Osassa 8 lohi- ja meritaimenstrategian vaikutusten arviointi ei taloudellisissa vaikutuksissa ole huomioitu sitä, että elävällä, lohikalapitoisella virralla voi olla omalta osaltaan vaikutus myös kiinteistöjen arvoon. Etenkin verrattuna siihen, että vaihtoehtona olisi lohikalaton ja veden laadultaan heikko virtavesi. Tämä voi olla paikallisesti tärkeää etenkin muuttotappioalueilla (maantieteellisesti nykyään suurin osa Suomea), joilla kiinteistöjen hinnat ovat yleisesti romahtaneet.

Itse meritaimenstrategien luonnos on luettavissa lausuntopalvelu.fi-osoitteessa.

You may also like...

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *